Jaką kamerę wybrać do nagrywania meczów?

Coraz częściej widzę w sieci pytania trenerów o to jaką kamerę wybrać do nagrywania meczów. To słuszne pytania – w końcu, jeśli chcemy analizować wideo musimy najpierw zarejestrować materiał. W tym wpisie podzielę się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie, miałem do czynienia z kilkoma kamerami oraz pracowałem na różnych nagraniach (z różnych kamer) i mam nadzieję, że moje doświadczenia okażą się dla was pomocne.

Kamera sportowa czy standardowa?

Pierwszą wątpliwością jest wybór pomiędzy standardową kamerą, a modną obecnie szerokokątną kamerą sportową typu GoPro. Trudno ocenić, co będzie dla nas najlepsze, ponieważ jest kilka zmiennych, a każdy z tych typów kamer ma swoje zalety oraz wady.

Kamera „standardowa” – pod tym pojęciem rozumiem kamerę cyfrową taką jak np. Sony HDR .

Z tego typu kamerą mam do czynienia na co dzień w klubie, natomiast rozważamy przejście na kamerę sportową – dlaczego? Nasz model ma już swoje lata i jakość obrazu nie jest szczególnie zadowalająca (choć aktualne modele raczej powinny spełniać standardy), a do nagrania całego meczu potrzebujemy dodatkowej osoby do obsługi, ponieważ kamery tego typu koncentrują się na dość ograniczonej przestrzeni boiska.

Kamera sportowa – GoPro i wszelkie jej odmiany.

Korzystanie z kamery szerokokątnej niesie ze sobą kilka plusów: przede wszystkim jej ujęcie potrafi objąć dużą część boiska i przy odpowiednim ustawieniu względem boiska nie ma potrzeby, aby ktoś operował kamerą. Kadr, na którym możemy obserwować poruszanie się wszystkich zawodników oraz piłki niewątpliwie jest sprzyjającym dobrej analizie, natomiast pewną wadą może być fakt, że często obiekty oddalone są kiepsko widoczne. Co jeszcze przemawia za wyborem kamery tego typu? Zazwyczaj cena, niezłej jakości odpowiedniki oryginalnego GoPro możemy kupić już od ok. 300PLN.

Liczy się perspektywa

Dla mnie, jako analityka, dużo bardziej istotne od samej kamery jest to z jakiego miejsca zostało zrobione nagranie i co obejmuje kadr. To perspektywa będzie kluczowa, jakość obrazu jest ważna, ale zdecydowanie do zrobienia analizy wybiorę nagranie gorszej jakości z dobrej perspektywy niż takie, które zarejestrowano najlepszą kamerą z poziomu murawy. Dlaczego? Analiza to obserwacja struktury, poruszania się całych formacji i poszczególnych zawodników względem piłki, partnerów oraz rywali – aby móc to obiektywnie ocenić konieczne jest ujęcie, które pokaże piłkę oraz zawodników rozmieszczonych w przestrzeni. Obraz skupiony na trzech-czterech zawodnikach wokół piłki będzie wyjęty z kontekstu i analiza nie będzie tak obiektywna jak być powinna.

Jak ustawić kamerę?

W takim razie pojawia się pytanie: jak ustawić dobrze kamerę, by perspektywa była odpowiednia? Tutaj najistotniejszymi parametrami będą: wysokość względem murawy oraz odległość od boiska.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ustawienie kamery na środku boiska. Jednak, aby objęła ona całą murawę musi być kilka metrów od linii bocznej i w przypadku kamery sportowej min. 3 metry nad ziemią, a najlepiej jeszcze wyżej: 5-6 metrów nad poziomem murawy. Takie ustawienie spowoduje, że kadr powinien objąć całe boisko i nie będziemy potrzebowali dodatkowej osoby do operowania kamerą. Po prostu, jeśli możecie wejść ze swoją kamerą wysoko, zróbcie to.

Innym, znanym między innymi z reprezentacji Polski jest ujęcie tzw. K2 (tak nazywają je analitycy w sztabie reprezentacji). Adam Nawałka i jego sztab nagrywają mecz na dużej wysokości zza bramki. Mając odpowiednio wysoki statyw lub platformę może być to alternatywa dla kamery szerokokątnej ustawionej przy linii bocznej, ponieważ zwykła kamera cyfrowa powinna również objąć wtedy całe boisko, a taka perspektywa jest bardzo dobra do oglądania wideo, nieprzypadkowo na ten właśnie obraz decyduje się sztab naszej kadry.

Podsumowanie

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na tytułowe pytanie. W końcu przy odpowiednich zasobach: finansowych, ludzkich oraz infrastrukturalnych kamera cyfrowa sprawdzi się świetnie, ale już w wersji budżetowej może okazać się, że więcej pożytku będziemy mieli z taniej kamery sportowej. Wybór kamery wbrew pozorom nie jest tak istotny jak odpowiednie ujęcie – to ono ułatwi pracę analitykowi. Nie szukając daleko, kamery telewizyjne to kamery o najwyższej jakości obrazu, ale ich sposób pracy, skupienie na piłce i krótkim wycinku murawy dookoła sprawia, że nie jest to najlepszy materiał do analizowania gry.

P.S.

Możecie swoje mecze nagrywać nawet telefonami. Jeden z trenerów, z którym współpracuję nagrał mecz swojej drużyny jednocześnie kamerą cyfrową oraz telefonem – do analizy wybraliśmy wspólnie nagranie z telefonu (lepsza jakość i szerszy kadr).

ZAPYTAJ!
Share This