Analiza przeciwnika – jak to robię (część 2)

W poprzedniej części napisałem kilka słów o tym w jaki sposób podchodzę do analizy gry przeciwnika oraz na co zwracam uwagę w działaniach ofensywnych obserwowanej drużyny. W tym artykule poruszę temat gry w obronie.

Szukanie słabych stron

Analizując grę przeciwnika w obronie staram się odnaleźć elementy, które będę mógł wykorzystać w najbliższym meczu do tego, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Znając charakterystykę oraz silne punkty mojego zespołu szukam słabych stron w grze przeciwnika, by ułatwić swoim zawodnikom prowadzenie ataków. Oczywiście, nie jest tak, że nie dostrzegam mocnych punktów w defensywie przeciwnika, ale główny akcent to „gdzie możemy ukłuć”.

Analiza gry w obronie (kontrola przestrzeni)

Podobnie jak w przypadku analizy gry w ataku, tutaj również korzystam z pytań pomocniczych oraz nadałem tej części konkretną strukturę:

W pierwszej kolejności interesuje mnie ustawienie w momencie bronienia (struktura pozycyjna). Wiedząc jak wygląda „baza” próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób kryją: czy zawodnicy orientują się na przeciwnika (krycie 1v1), czy głównym punktem odniesienia dla zawodników jest podział na strefy. Może również występować sytuacja, że w określonych sektorach, bądź na określonych pozycjach zawodnicy stosują krycie ścisłe (1v1) i jest to informacja, której również staram się doszukać. W dalszej fazie próbuję wejść w poziom głębiej i odnaleźć słabsze punkty w strukturze – zawodników, którzy kiepsko radzą sobie w pojedynkach w powietrzu lub na ziemi. Istotne również jest rozpoznanie indywidualnej charakterystyki zawodników, czyli jak zachowują się w swoich strefach: czy wychodzą agresywnie do przeciwnika z piłką, czy grają dość asekuracyjnie i raczej starają się „stać w bazie”?

Analiza pressingu

Aby optymalnie przygotować swoją drużynę na to, co może nas czekać w meczu z obserwowanym przeciwnikiem bardzo ważne jest, by mieć pełną wiedzę na temat pressingu stosowanego przez rywala. Tutaj kluczowe jest określenie momentów pressingowych. Odpowiedzi na pytania: kiedy lub w jakich sektorach przeciwnicy podejmują próby pressingu mogą nam wiele powiedzieć. Warto również scharakteryzować strukturę pozycyjną w pressingu oraz role w pressingu – którzy zawodnicy bezpośrednio wykonują atak na piłkę, którzy kryją od piłki, a którzy „łapią 1v1”.

Kontekst

W piłce nożnej nic się nie dzieje bez przyczyny, każde zachowanie na boisku jest odpowiedzią na poprzednie. Carles Planchart (analityk w sztabie Pepa Guardioli) mówi o tym, że najwięcej można zobaczyć oglądając przeciwnika w meczu z drużyną o zbliżonym stylu gry do naszego zespołu (LINK DO ARTYKUŁU) dlatego też uważam, że wszystkie informacje, które zdobywamy powinny zawierać kontekst gry naszej zespołu, tzn. szukamy takich słabych stron, które będziemy w stanie wykorzystać. Jeśli gramy w ataku pozycyjnym w określony sposób to dobrze jest obejrzeć jak przeciwnik reaguje na zagrania podobne do naszych.

Jeżeli uznasz treść za wartościową – daj mi znać w komentarzu! To zmotywuje mnie do dalszego tworzenia artykułów. Jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania? Również śmiało napisz komentarz!

Już za tydzień kolejna część tej serii!

ZAPYTAJ!
Share This