Analiza przeciwnika – jak to robię (część 3)

Czas na ostatnią (chyba) część z serii: analiza przeciwnika – jak to robię. W tym wpisie przybliżę temat faz przejściowych, nieco o tym w jaki sposób komunikować swoje wnioski trenerowi oraz ile informacji potrzebują zawodnicy.

Fazy przejściowe

Część trenerów czy też analityków upraszcza futbol do dwóch momentów w grze: mamy piłkę (atak) oraz nie mamy piłki (obrona), a część wyróżnia jeszcze fazy przejściowe: transfer pozytywny (przejście z obrony do ataku) oraz transfer negatywny (przejście z ataku do obrony). Na potrzeby tego artykułu przychylę się do tego drugiego podejścia po to, by trochę szerzej opisać sposób analizy w tych fazach gry.

Przejście z obrony do ataku

Struktura jest znowu standardowa – pytania i odpowiedzi na nie. Rozpoczynając od fazy przejścia do ataku należy zwrócić uwagę na reakcję tuż po wejściu w posiadanie piłki: czy zespół przechodzi do ataku szybkiego, czy przede wszystkim stara się utrzymać bezpiecznie przy piłce? Jeśli konstruują atak szybki to iloma zawodnikami? Jakie przestrzenie atakują (podaniem oraz ruchem bez piłki)? Czy jest zawodnik, do którego w pierwszej kolejności jest adresowane podanie?

W fazach przejściowych wszystko dzieje się bardzo szybko i trzeba równie szybko reagować – uważam, że odpowiednia wiedza jest istotna do tego, by zawodnicy byli przygotowani na te sytuacje.

Przejście z ataku do obrony

Tutaj można wyróżnić trzy główne rodzaje zachowań: kontrpressing – natychmiastowa próba odbioru piłki tuż po jej stracie, odbudowanie ustawienia – zawodnicy wracają za linię piłki, by odbudować „bazę” oraz hybrydę – zawodnicy w centrum gry wywierają presję, a pozostali wracają na swoje pozycje w fazie bronienia. Jakie pytania sobie zadaję?

Staram się dowiedzieć, czy zespół tuż po stracie od razu próbuję odebrać piłkę, czy odbudowuje ustawienie. Jeśli stosuje kontrpressing to: czy stosuje go zawsze? W których sektorach boiska? Jaki jest podział ról oraz którzy zawodnicy najlepiej/najgorzej reagują? W momencie przejścia do obrony obserwuję, które pozycje rywal najwolniej odbudowuje, czyli którymi będzie można prowadzić atak szybki.

Informacje dla sztabu i zawodników

Po obejrzeniu kilku meczów i rzetelnej próbie odpowiedzi na wszystkie pytania (z wszystkich trzech części cyklu) materiał robi się stosunkowo obszerny, a każdy wniosek jest poparty kilkoma klipami wideo (interesują mnie tylko powtarzalne zachowania). W zależności od rodzaju współpracy, relacji z trenerem/sztabem muszę dostosować ilość przekazywanego materiału – są to informacje tylko te, które trener chce otrzymać, a kolejna selekcja to wybór treści przekazywanych zawodnikom.

Można przygotować raport na kilkaset stron jak w przypadku analityków w sztabie Adama Nawałki, a można też przedstawić swoje wnioski na trzech stronach A4 jak kiedyś Andre Villas-Boas. Nie staję po żadnej ze stron, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że oprócz zbierania informacji bardzo istotna jest selekcja.

 

Skomentuj!

Wiem, że pewnie nie wyczerpałem wątku i sporo rzeczy zostało niedopowiedzianych, ale nie wstydź się zapytać – dyskusja w komentarzach może być fajnym dodatkiem do artykułu.

Inna sprawa… Jeśli Twoim zdaniem seria ta była ciekawa i chciałbyś na blogu więcej tego typu materiałów to również daj mi feedback w komentarzu – miłe słowo motywuje do dalszej pracy.

ZAPYTAJ!
Share This