Analiza SFG – jak analizować stałe fragmenty gry

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Ile bramek pada po stałych fragmentach gry
  • Na co zwracać uwagę podczas analizy stałych fragmentów gry
  • Jak zbudować system analizy stałych fragmentów gry

Istota stałych fragmentów gry

Ostatnie Mistrzostwa Świata w Rosji pokazują, że stałe fragmenty gry są bardzo ważnym elementem piłki nożnej, który może zadecydować o ostatecznym wyniku spotkania. Na przykładzie naszej Ekstraklasy możemy zauważyć pewien trend – coraz większy odsetek bramek jest zdobywany właśnie po SFG.

Nic dziwnego, że analitycy poświęcają temu zagadnieniu coraz więcej uwagi, a wręcz sztaby delegują osoby odpowiedzialne głównie właśnie za analizę stałych fragmentów.

Odsetek bramek po SFG w Ekstraklasie (źródło: ekstrastats.pl)

Rodzaje stałych fragmentów gry

Procentowo najwięcej bramek zdobywa się po rzutach rożnych oraz karnych, natomiast coraz częściej inne SFG mogą być groźną bronią. Pamiętamy jak bramki po wrzutach z autu zdobywał zespół Stoke City, a w Polsce chociażby drużyny Leszka Ojrzyńskiego korzystały z zawodnika, który potrafił piłkę mocno wrzucić w pole karne.

Na różne sposoby wykorzystuje się również wznowienie gry od środka: zespoły Red Bulla mają określony schemat wbiegnięcia w konkretny sektor boiska, w lidze francuskiej słabsze zespoły specjalnie wybijają piłkę na aut blisko bramki przeciwnika, by tam spróbować pressingu.

Do SFG można również zakwalifikować aut bramkowy – w tej konkretnej sytuacji nie obowiązuje przepis o spalonym (!). Oczywiście, sporo bramek pada też po rzutach wolnych, czy to bezpośrednio po uderzeniu, czy też po dośrodkowaniu.

Strefy

W celu usystematyzowania procesu analizy stałych fragmentów gry ważne jest, by odpowiednio je katalogować: ze względu na rodzaj SFG, ale również ze względu na strefę, z której to dany SFG jest wykonywany –  w zależności od strefy, ten sam rodzaj SFG zespół może wykonywać w inny sposób, warto na to zwrócić uwagę.

Strefy SFG wg. Narodowego Modelu Gry

Strefy SFG wg. Narodowego Modelu Gry

Schematy

Zanim zaczniemy rozbierać stałe fragmenty gry na czynniki pierwsze chciałbym jeszcze wspomnieć o najistotniejszym elemencie analizy – otóż naszym zadaniem jest wyszukać zachowania powtarzalne, czyli schematy. Ciekawostka? Reprezentacja Polski pod wodzą Adama Nawałki miała przygotowane po 6 (sześć!) wariantów rozegrania rzutu rożnego na każdą stronę! Przed meczem zawodnicy omawiali wspólnie, z których wariantów skorzystają i w jakiej kolejności. Sztuką analityka jest odnaleźć te warianty i odpowiednio zdefiniować.

Struktura (podział ról)

Czas na konkrety – na co zwracać uwagę, gdy chcemy przeanalizować konkretny SFG? Podobnie jak w przypadku analizy gry zespołu w ataku lub obronie zawsze rozpoczynam od określenia struktury: kto jest wykonawcą, kto odpowiada za zabezpieczenie tyłów, kto wbiega w pole karne.

W zależności od SFG można zawodników w strukturze podzielić na:

  • wykonawców
  • atakujących (wbiegających w pole karne)
  • zabezpieczających (odpowiedzialni za asekurację)

Podział ról w SFG

Zadania w strukturze

Wewnątrz struktury zawodnicy mają swoje zadania – należy je zidentyfikować. Jeśli chodzi o wykonawców: trzeba rozpoznać w jaki sposób wykonują określone SFG (dośrodkowanie, strzał), jeśli dośrodkowanie to, w które miejsce, jakich komunikatów używają przy poszczególnych rozwiązaniach.

Atakujący: tutaj warto rozpoznać, którzy zawodnicy wbiegają, w które sektory pola karnego, czy jest zawodnik, na którego kierowana jest piłka, kto jest odpowiedzialny za wyblok, itd..

Zabezpieczający: dobrze jest ich scharakteryzować, rozpoznać jak reagują w przypadku straty piłki, które przestrzenie i JAK można wykorzystać w ataku szybkim po SFG.

Zostaw komentarz!

Nie wyczerpałem wątku? Coś jeszcze pozostawia Cię w niepewności? Zadaj pytanie w komentarzu! A może po prostu artykuł był dla Ciebie przydatny? Też zostaw komentarz! Te pozytywne w szczególności motywują do tworzenia kolejnych treści, a te negatywne bodźcują do rozwoju!

ZAPYTAJ!
Share This