TRZY NAJWAŻNIEJSZE KOMPETENCJE ANALITYKA

W jednym z najbardziej popularnych artykułów na blogu o tym JAK ZOSTAĆ ANALITYKIEM możesz przeczytać o sposobach w jaki możesz rozwijać się na swojej drodze, by coraz lepiej analizować mecze i rozpocząć pracę w charakterze właśnie analityka. W tym wpisie chciałbym wskazać TRZY główne kompetencje osób w tym zawodzie.

1. Umiejętności techniczne.

Nie mam tutaj na myśli naszej techniki piłkarskiej. Analityk to osoba, która musi bardzo sprawnie i szybko poruszać się w świecie nowinek technologicznych. Umiejętność wykorzystania odpowiednich narzędzi do pracy jest nieoceniona, ponieważ większość czasu spędza się w otoczeniu sprzętu – przede wszystkim komputera, ale też obsługa kamery nie może być nam obca.

Obsługa programu do analizy, np. LongoMatch czy SportLiveTag, programu do montażu wideo, Power Pointa oraz Excela to taki podstawowy pakiet umiejętności w tej kategorii.

2. Umiejętności matematyczne.

Zbieranie danych stało się dziś stosunkowo łatwe, a ich ilość potrafi przytłoczyć. Raporty statystyczne mają po kilkanaście stron i to już nie kolekcjonowanie kolejnych statystyk stało się wyzwaniem, a umiejętne ich przetwarzanie.

Co uważam za kluczowe w pracy analityka, jeśli mowa o liczbach?

Umiejętność ich odczytywania i wyciągania na ich podstawie wniosków, wsparcie lub weryfikacja tezy postawionej na podstawie analizy jakościowej i odwrotnie.

3. Rozumienie gry.

Na sam koniec, choć gdyby zbudować piramidę kompetencji to znajdowałoby się na samym dole jako fundament, zostawiłem rozumienie gry. Nic nam po umiejętnościach korzystania z komputera i czytania raportów statystycznych, jeśli nie rozumiemy konceptów taktycznych, zasad na poziomie indywidualnym i nie jesteśmy w stanie zidentyfikować rozwiązań stosowanych przez zespół. To odczytywanie wydarzeń boiskowych i umiejętność proponowania rozwiązań w konkretnych sytuacjach meczowych są w mojej ocenie najważniejsze. Im szersza twoja biblioteka taktyczna, tym więcej przepisów na spotykane problemy.

Jak rozwijać te obszary?

Poprzez praktykę! Przygotowałem specjalny kurs on-line “Analiza wideo krok po kroku”, podczas którego nabędziesz kompetencje techniczne oraz nauczysz się lepiej odczytywać wydarzenia boiskowe i na sam koniec – układać w usystematyzowane raporty.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem tych umiejętności zachęcam cię do sprawdzenia oferty dotyczącej tego kursu.

KURS ON-LINE >>> ANALIZA WIDEO KROK PO KROKU <<<

ZAPYTAJ!
Share This