Jak pressować w 4-2-3-1 [analiza Ajaxu Amsterdam]

Ajax zdjął koronę Królewskim na Bernabeu, sam sobie założył na głowę i w tej koronie dumnie będzie grał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Młody zespół z Amsterdamu już w pierwszym meczu u siebie pokazał, że nie ma żadnych kompleksów, a teraz na oczach całego świata przedstawił się jako zespół szalony, ale też konsekwentny w realizacji swojego planu taktycznego.

Z tego artykułu dowiesz się jakie zasady stosował Ajax w fazie bronienia, jakie role mieli zawodnicy na poszczególnych pozycjach i jakie miało to konsekwencje.

Struktura

Wbrew temu, co można było zobaczyć na przedmeczowej grafice podopieczni Erika ten Haga nie wyszli na boisko w ustawieniu 4-3-3. Bronili w strukturze 4-2-3-1, co było lustrzanym odbiciem struktury Realu w środku pola.

Wysoki pressing gości odcinał od podań Toniego Kroosa czy też Lukę Modrica i Real miał problem z płynnym konstruowaniem akcji.

Numeracja na pozycjach

Zanim opiszę sposób działania Ajaxu chciałbym wyjaśnić numerację pozycji, do której będę się stosował.

Role na pozycjach

9 – pressing na 4/5 lub 1 + kierunkowanie gry

7/11 – pressing na 4/5, gdy 9 kierunkuje na 4/5 przeciwnika


6/8/10 – krycie 1v1 6/8/10 przeciwnika


2/3 – krycie 7/11 + wyjście do 2/3 przeciwnika , gdy 7/11 przy 4/5 przeciwnika

4/5 – krycie 9 + wyjście do 7/11, gdy 2/3 wyszedł do 2/3 przeciwnika


Bardzo ważne w działaniu tego sposobu pressingu jest:

  • by 9 dobrze zabiegał i zamykał linię podania poprzez „krycie cieniem” (krycie zawodnika za swoimi plecami).
  • by 2/3 dobrze identyfikował moment do wyjścia ze strefy, a 4/5 przekazywali sobie krycie

Podsumowanie

Oglądanie meczów Ligi Mistrzów to kopalnia inspiracji i możliwość poszerzania swojego katalogu taktycznego. Wierzę, że ta krótka analiza kilku zasad pomoże niejednemu trenerowi, a być może sam przetestujesz te zasady w swoim zespole.

Co sądzisz o tego typu artykule? Jest to dla ciebie wartościowa wiedza? Jak u ciebie wygląda pressing, gdy grasz systemem 4-2-3-1? Daj znać w komentarzu – dyskusje rozwijają!

ZAPYTAJ!
Share This