Czym nagrywać mecze? [zestaw własnej roboty]

Na moim blogu znajdziesz już wpis na temat tego jaką kamerę wybrać do nagrywania meczu, ale w tym artykule chciałbym się podzielić pomysłem na to jak w sposób budżetowy zbudować sobie samodzielnie narzędzie do nagrywania swoich meczów pod kątem analizy.

Kiedy piszę, że najważniejsza jest perspektywa, czyli odpowiednia wysokość pytacie mnie: jaki statyw w takim razie kupić? Jak go ustawić, by kadr objął jednocześnie jak najwięcej przestrzeni, a z drugiej strony, żeby obraz był dobrze widoczny.

Pewnie już wielu z was spotkało się gdzieś w sieci z rozwiązaniem KARO SPORTSYSTEMS. To statyw, który osiąga wysokość 15 metrów i jest sterowany z poziomu tableta. Niestety, jest stosunkowo drogi i klubów z niższych klas rozgrywkowych po prostu na nie nie stać.

Trenerzy muszą sobie jakoś radzić i często do zwykłego statywu doklejają taśmą selfiestick, na którym montują kamerki sportowe typu GoPro – też tak robiłem, ale…

Znalazłem lepsze rozwiązanie.

Otóż zamykając się w dość rozsądnej kwocie można mieć zestaw zbliżony do statywu KAROSYSTEMS i swobodnie nagrywać swoje mecze w dobrej jakości.

STATYW

Stosowaliście zwykłe dwumetrowe statywy? Ewentualnie doklejony taśmą selfiestick dał kolejny metr? Łącznie ok. 3 metrów wysokości – nieźle, ale przydałoby się więcej. 15 metrów będzie trudno uzyskać niskim kosztem, bo im wyższy statyw, tym droższy, ale 6 metrowy statyw można kupić już za niecałe 600zł. Nie szukajcie tak wysokich statywów do kamer, tutaj z pomocą przychodzą nam studyjne statywy oświetleniowe – wystarczy dobrać mocowanie z odpowiednim gwintem i śmiało będziemy mogli zamontować na nim kamerę.

KAMERA

Wysokość od 6 metrów wzwyż powinna pozwolić kamerze szerokokątnej spokojnie „złapać” całe boisko, ale niewątpliwe wadą będzie spłaszczony obraz i mniej widoczne detale. Takie ustawienie często stosuje się, gdy nie mamy operatora i najczęściej wystarczy postawić kamerę na statywie, a w efekcie cały mecz będziemy mieli nagrany.

Ze swojego doświadczenia jednak wiem, że lepiej w takiej sportowej kamerze ustawić tryb „średni” (nie wykorzystywać obrazu szerokokątnego) i sterować kamerą – z dobrej wysokości w kadrze powinniśmy zmieścić spokojnie wszystkie formacje. Minus? Jeśli jesteśmy na ławce trenerskiej ktoś musi nam pomóc w operowaniu kamerą, a poza tym… Jak zmieniać położenie kamery w sześciometrowym statywie?

GŁOWICA

Wisienka na torcie, która sprawia, że zestaw ten staje się kompletny, a w naszym portfelu zostanie dobrych kilkanaście tysięcy złotych. Zdalnie sterowaną (pilotem) głowicę montujemy na statywie, do głowicy przykręcamy kamerę i… Proszę bardzo!

PODSUMOWANIE

Podsumujmy koszt zestawu:

Łączny koszt: 1408 zł

Sprawdźcie na stronie producenta ile kosztuje dedykowany statyw (w EURO!) i porównajcie.

A gdybyście chcieli zejść poniżej 1000 zł to:

  • statyw można kupić np. 4-5 metrowy za niecałe 300 zł
  • kamerę szerokokątną też już można kupić nawet za 200 zł

    Dodatkowo będzie trzeba wyposażyć się w drugą baterię do kamery (w przerwie wymieniamy i nie trzeba się martwić, czy nagranie nie urwie się w 70. lub 80. minucie meczu).

ZAPYTAJ!
Share This