Jak wygląda praca analityka w 1 lidze?

Rok 2019 był tym najbardziej szalonym, jeśli chodzi o to jak potoczyły się moje losy na ścieżce trenerskiej. W marcu trafiłem do sztabu szkoleniowego występującej w 1 lidze Odry Opole. Pracowałem tam dosyć krótko, ponieważ już w maju zdecydowałem się na kolejne zmiany, ale ilość doświadczeń nabytych podczas tego intensywnego okresu jest niesamowita.

W tym wpisie chciałbym opisać jak z mojej perspektywy wyglądała praca w sztabie trenera Mariusza Rumaka.

W Odrze zostałem zatrudniony jako trener-analityk. Taka rola kojarzy się zwykle z komputerem i sporą ilością danych, natomiast mi bardzo zależało na tym, by każdego dnia być w procesie treningowym i brać udział w jednostkach na boisku – ponadto miałem dodatkowe zadania, o których chciałbym opowiedzieć.

Analiza przeciwnika

Tym, za co odpowiadałem przede wszystkim w sztabie to analiza przeciwnika. Na początku tygodnia prezentowałem materiał wideo dotyczący najbliższego rywala, który omawialiśmy wspólnie z trenerami.

To zadanie pochłaniało najwięcej czasu. Wymagało oglądania sporej ilości meczów na wideo, ale też kilku wyjazdów na obserwacje na żywo.

Trening i jego analiza

Bycie na boisku w moim przypadku to głównie operowanie dronem i nagrywanie treningów, które to później oglądaliśmy. Nierzadko też materiał ten służył temu, by wyciąć jakieś fragmenty do analizy indywidualnej, bądź formacyjnej. W sytuacji, kiedy trening nie był nagrywany po prostu pomagałem w przygotowaniu sprzętu, dystrybucji piłek itd..

Mecz

Najbardziej emocjonujący dzień tygodnia, a jeśli chcesz przekazać odpowiednie wnioski to umiejętność zachowania “chłodnej głowy” jest niezwykle istotna. Tuż przed meczem wychodziłem z zespołem na rozgrzewkę, ale po to, by obserwować zespół przeciwny. 

W trakcie meczu miałem swoje miejsce na trybunie i stały kontakt z ławką. Moim zadaniem była nieustanna obserwacja i przekazywanie konkretnych informacji “z góry”. Na bieżąco analizowałem grę przeciwnika, weryfikowałem plan na mecz i proponowałem rozwiązania do konkretnych sytuacji, które były w trakcie tego meczu powtarzalne. Na przerwę zawsze schodziłem z przygotowanymi notatkami, które przekazywałem w sztabie.

Analiza pomeczowa

Przygotowanie analizy pomeczowej, czy też innych odpraw wideo związanych z rozwijaniem zespołu należało do mnie. Oczywiście, wybór konkretnych już fragmentów wideo najczęściej przypadał pierwszemu trenerowi, ponieważ to on miał wizję tego, co konkretnie chce przekazać zespołowi. 

Skauting

Przygoda z Odrą to również kontynuacja tego, co wcześniej robiłem w Reprezentacji Śląska na UEFA Regions Cup, czyli wyjazdy na mecze i obserwacje zawodników. Konkretne nazwiska obserwowałem zarówno na stadionach jak i korzystając z InStata.

Doświadczenie

Możliwość funkcjonowania na co dzień w profesjonalnym sztabie z profesjonalnym piłkarzami to niesamowita dawka inspiracji oraz doświadczeń. Dziś niewątpliwie czerpię garściami z tego, co przeżyłem będąc w Odrze Opole i jestem przekonany, że dzięki tej przygodzie stałem się dużo lepszym trenerem.


ANALIZA PRZECIWNIKA – kurs on-line

Jeszcze w marcu podzielę się szerzej tym, jak konkretnie przygotować analizę przeciwnika i bardzo mocno będę odwoływał się do sposobu swojej pracy w Opolu.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem swojej wiedzy i umiejętności zapraszam:

ZAPYTAJ!
Share This